15-spelet fortsätter och laxerande damer
Hade precis boat in mig i ett 2-sängs-rum när de kommer och säger att de måste flytta på mig igen. Jag ska alltså inte alls vara där jag var utan jag ska vara i 2:an. Nu delar jag rum med två damer (visste faktiskt inte att rummen är mixade) som ska laxera hela natten. Vi har nu gjort upp om toaletten – de får ha den för sig själva och jag tar en i korridoren – fair deal!
De är jättetrevliga och håller just på att få i sig sin 4:e liter laxervätska. De har börjat trafikera toan och vi håller alla tummarna för att de inte ska uppstå kö med förödande konsekvenser under natten. Själv sätter jag snart i öronproppar och kryper ner bakom min lilla vikskärm och nanar.
Du har då en öppen hållning till din nuvarande närmsta omvärld. Roande att läsa. Förstår att det är måttligt roligt att vara laxerande bland främlingar. Shit happens. Ibland.
Pingvin
2012/03/15 at 07:02
Du är ju alltid så positiv! De nylaxerade damerna kommer att älska dig, snart får du nog dela toan! Men pigg och rask som du är – åk hem!
Kjellbergskan
2012/03/15 at 21:32