Ska inte klaga, men…
Klagade förut över att det tog så lång tid innan någon mördades. Läste en deckare och kom till sidan ca 160 innan första människan mördades. Sedan tog det sig raskt, ett strykninmord (stryknin blandad med kokain) inom ytterligare några sidor.
Nu läser jag en annan deckare. Gissa vad som händer. Mord på sidan tre! Vem klagar? Jag!
Ett riktigt läskigt mord, på sidan tre. Hinner inte sätta mig in i handlingen för fem öre innan människan blir kidnappad, avkkädd, inslängd i ett bagagerum med en säck över huvudet, utkörd till landet i Scottland (om det finns något annat än ‘landet’ i Scottland), utlyft ur bagagerummet och skjuten. Poff i pannan.
Det är faktiskt svårt att somna efter en sådan inledning. Där låg jag, trött som en sork och var tvungen att läsa mer för att få lite sammanhang som lugnade själen. Ungefär som spel är åldersmarkerade, 3 år och uppåt, så tycker jag att deckare borde vara mord-sides-markerade och försedda med mordtyp, t.ex. första mordet på sidan 3, mordtyp = rått och skoningslöst.
Fram för varudeklaration på deckare…
Ha, ha, ha ja varudeklaration på deckare borde införas! *L*
Anmaja
Anmaja
2009/03/11 vid 23:01
[...] inleds med ett, som jag tycker, väldigt obehagligt brutalt mord. Inte som i det inlägg jag skrev tidigare i våras om en annan deckare. Utan riktigt svårt-att-somna-efter-att-ha-läst [...]
De dödas bok… « Tankemosaik’s Blog
2009/07/21 vid 21:10